::. صفحه اصلی / پروژه ها / مجتمع پتروشیمی کاوه متان قشم

حفاری مجتمع پتروشیمی کاوه متان قشم

تیتر خلاصه توضیحات:
مجتمع پتروشیمی متانول قشم به ظرفیت 1,650,000 تن متانول در سال در زمین به وسعت صد هکتار و در شهرک صنعتی کاوه منطقه آزاد قشم در بخش شمالی جزیره نزدیک به اسکله های صادراتی در نظر گرفته شده ودر حال حاضر کارهای اخذ مجوز فعالیت و جانمائی زمین ، مجوز خوراک گاز و آب و برق دوران ساختمان طرح با سازمان منطقه آزاد قشم و وزارت نفت در دست اقدام میباشد .
مجتمع پتروشیمی متانول قشم به ظرفیت 1,650,000 تن متانول در سال در زمین به وسعت صد هکتار و در شهرک صنعتی کاوه منطقه آزاد قشم در بخش شمالی جزیره نزدیک به اسکله های صادراتی در نظر گرفته شده  ودر حال حاضر کارهای اخذ مجوز فعالیت و جانمائی زمین ، مجوز خوراک گاز و آب و برق دوران ساختمان طرح با سازمان منطقه آزاد قشم و وزارت نفت در دست اقدام میباشد . خوراک اصلی طرح گاز طبیعی میباشد که از میادین موجود در جزیره و منابع اطراف آن قابل تامین بوده و از نظر ارزانی نسبت به مواد دیگر نفتی جهت تبدیل به محصولات پتروشیمی و ارزش افزوده همواره مورد توجه سرمایه گذاران بوده است . این محصول یکی از پر مصرف ترین مواد اولیه صنایع پتروشیمی در همه زمینه های فرآورده های پائین دستی میباشد و جزء مواد پایه استراتژیک صنایع پتروشیمی محسوب گردیده  و کاربردی وسیع در بخشهای سوخت بصورت محصول MTBE (ماده افزودنی به بنزین) و مخلوط با بنزین بعنوان سوخت موتور- در تولید فرمالدهید و در تولید اسید استیک- هم چنین بعنوان حلال در بسیاری از فرآورده های تولید محصول پتروشیمی کاربرد دارد . این ماده هم اکنون در ساخت پیل های سوختی (FUEL CELLS) بکار میرود که چنانچه مصارف تکنولوژی آن که هم اکنون حدود 10% کل تولید متانول جهان است توسعه یابد بسیاری از موتورها با این نوع سوخت هیچگونه آلودگی محیط زیستی نخواهند داشت . (در حد هوای کاملاً پاک و خالص). در این طرح هم چنین اولین صنعت پائین دستی آن که MTBE میباشد در نظر گرفته شده که در فاز بعدی  در زمین طرح مکان آن پیش بینی شده و هم اکنون مورد نیاز پخش و پالایش و هم چنین کشورهای هند ، چین و شرق آسیا میباشد.
در این طرح با توجه به نزدیکی محصول به اسکله های صادراتی و کاربرد وسیع در صنایع پائین دستی و هم چنین بازگشت قابل توجه سرمایه از موقعیت ویژه ای جهت سرمایه گذاری برخوردار میباشد
ii
نام پروژه :
مجتمع پتروشیمی کاوه متان قشم
ii
مکان :
شهرک صنعتی کاوه منطقه آزاد قشم
ii
موقعیت :
بخش شمالی جزیره